تنفر وزارت کار رییس جمهور وزارت امور خارجه

تنفر: وزارت کار رییس جمهور وزارت امور خارجه اخبار سیاسی و اجتماعی

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی حافظه دوربين‌ها معدوم مي‌شود, بازگشت‌پذيري نطنز 3 روزه امكان‌پذير است ، سفر به قلب رآکتور اراک

از روزی که یک نماینده مجلس با ادعای سیمان ریختن در رآکتور اراک، مدیر شرکت انرژی اتمی را ترساندن به دفن زیر سیمان کرد ۲ سال طول کشید تا خبرنگاران با حضور در رآکت

حافظه دوربين‌ها معدوم مي‌شود, بازگشت‌پذيري نطنز 3 روزه امكان‌پذير است ، سفر به قلب رآکتور اراک

سفر به قلب رآکتور اراک؛ حافظه دوربين ها معدوم مي شود/ بازگشت پذيري نطنز 3 روزه امكان پذير است

عبارات مهم : ايران

از روزی که یک نماینده مجلس با ادعای سیمان ریختن در رآکتور اراک، مدیر شرکت انرژی اتمی را ترساندن به دفن زیر سیمان کرد ۲ سال طول کشید تا خبرنگاران با حضور در رآکتور اراک کذب بودن شایعه ریختن سیمان در قلب رآکتور آب سنگین را با چشم خود ببینند.

همشهری نوشت: صالحي 2 ماه قبل با حضور در روزنامه همشهري خواسته بود خبرنگار ما در بازديد ميداني، واقعيت رآكتور اراك را بازگو كند. انتشار يك عكس فتوشاپي از رآكتور اراك خشم علي اكبر صالحي رئيس شرکت انرژي اتمي را برانگيخت. او اوايل مرداد امسال در همشهري به شدت از اين تصوير انتقاد كرد و گفت: « روزنامه همشهري برود بپرسد اينكه مي گويند در چاله رآكتور اراك بتن ريخته ايم يعني چي؟ يك چاله را نشان داده اند با فتوشاپ بتن ريخته اند مي گويند چاله قلب رآكتور را بتن ريخته اند! آدم به اينها چه بگويد؟!»

حافظه دوربين‌ها معدوم مي‌شود, بازگشت‌پذيري نطنز 3 روزه امكان‌پذير است ، سفر به قلب رآکتور اراک

انبوه سؤالات باعث شد كه روز شنبه و يكشنبه روزنامه همشهري در قالب يك تيم رسانه اي همراه با 2معاون صالحي يعني بهروزكمالوندي، معاون حقوقي و حسين رحمت، معاون امنيتي شرکت انرژي اتمي براي نخستين بار پاي در شهرهاي هسته اي ايران يعني نطنز و اراك بگذارد.

مقصد اول؛ عمق استراتژيك نطنز

از روزی که یک نماینده مجلس با ادعای سیمان ریختن در رآکتور اراک، مدیر شرکت انرژی اتمی را ترساندن به دفن زیر سیمان کرد ۲ سال طول کشید تا خبرنگاران با حضور در رآکت

هيأت رسانه اي بعد از تحويل تمام وسايل الكترونيكي، اعم از موبايل، فلش و… وارد محيط فوق محرمانه تاسيسات هسته اي نطنز مي شود، مجموعه اي در 40كيلومتري كاشان كه اطراف آن را تپه هاي پدافندي احاطه كرده هست. سايت نطنز به جهت انجام غني سازي صنعتي مهم ترين مركز هسته اي ايران به شمار مي رود، در ورودي سايت بعد از توضيحات مهم مسئول سايت نطنز، هيأت رسانه اي با توضيحات يكي از دانشمندان هسته اي از نمايشگاه سايت ديدن مي كند، براساس اطلاعاتي كه در يكي از بخش هاي مربوط به خرابكاري هسته اي در نمايشگاه ديده مي شد، سايت نطنز از اهداف ويروس استاكس نت بود كه اين ويروس به وسیله متخصصان ايراني، شناسايي، كنترل و در نهايت خنثي شده است است.

هيأت رسانه اي در ادامه به اعماق سايت نطنز مي رود، جايي كه قرار است به سؤالاتي پاسخ داده شود، آيا سايت نطنز بعد از توافق هسته اي تعطيل شده است يا به قول يكي از نمايندگان به زمين فوتبال تبديل شده؟!

بعد از پوشيدن لباس هاي خاص با اتوبوس به زير زمين مي رويم، عمقي كه قرار نيست رسانه اي شود، نخستين چيزي كه در ورودي سايت جلب توجه مي كند دوربين هاي آبي و مكعبي آژانس بين المللي انرژي اتمي است! ديدن مهر و موم ها و پلمب هاي آژانس هم در نوع خودش جالب هست. جالب تر همزماني حضور هيأت رسانه اي با بازرسي دوره اي بازرسان آژانس است هرچند قرار نيست آنها با نمايندگان رسانه هاي ايراني روبه رو شوند.

حافظه دوربين‌ها معدوم مي‌شود, بازگشت‌پذيري نطنز 3 روزه امكان‌پذير است ، سفر به قلب رآکتور اراک

يكي از دانشمندان هسته اي كه مسئوليت بالايي در سايت نطنز دارد مي گويد سايت با دو سوم ظرفيت خود در حال فعاليت هست، يعني از قبل از برجام فقط يك سوم از ماشين هاي سايت نطنز كار نمي كند، او البته ادامه مي دهد كه حتي قبل از برجام هم سايت نطنز بيش از تعداد فعلي ماشين در حال گازدهي نداشته هست. مسئول بالاتر اين دانشمند هسته اي كه متولي سايت فوردو هم است مي گويد فوردو از نظر پدافندي اهميت دارد و ظرفيت نطنز 17برابر فوردو است.

اهميت سايت نطنز جايي مشخص مي شود كه سال82 گروهك تروريستي منافقين كسب اطلاعاتي عليه ايران را از اين مركز كليد زد. در جريان اين بازديد، شنيديم كه هنگام بازديد محمود احمدي نژاد رئيس جمهور سابق هم اطلاعات گران قيمتي از طريق تصاوير انتشار یافته آن از سيما به دست آمريكا و رژيم صهيونيستي رسيده، جايي كه آنها به نوع وساختار زنجيره ها، شركت هاي سازنده سانتريفيوژها و حتي تصاويري از دانشمندان هسته اي دست يافته اند، دانشمنداني كه امروز تصاوير آنها در مراكز هسته اي راه اندازی شده است و سايت نطنز به نام يكي از آنان يعني شهيد احمدي روشن نامگذاري شده است است.

از روزی که یک نماینده مجلس با ادعای سیمان ریختن در رآکتور اراک، مدیر شرکت انرژی اتمی را ترساندن به دفن زیر سیمان کرد ۲ سال طول کشید تا خبرنگاران با حضور در رآکت

حافظه دوربين ها معدوم مي شود

بازديد از نطنز خبرهاي خوشي هم دارد، ماشين نسل جديد ايران يعني IR8 مراحل تحقيقاتي خود را سپري كرده و به مرحله ثبات رسيده، البته ايران فعلا به دليل تعهدات برجامي امكان استفاده صنعتي از آن را ندارد هرچند رسيدن اين ماشين به مرحله توليد صنعتي دو، سه سالي هم وقت مي برد.

حافظه دوربين‌ها معدوم مي‌شود, بازگشت‌پذيري نطنز 3 روزه امكان‌پذير است ، سفر به قلب رآکتور اراک

بهروز كمالوندي معاون شرکت انرژي اتمي هنگام بازديد از زنجيره هاي فعال سايت نطنز راجع به آن اظهارنظر مضحك مبني بر تبديل سايت نطنز به زمين فوتبال اشاره اي به راهروي بين زنجيره ها مي كند و با خنده مي گويد لابد منظورش اينجاست! از يكي از دانشمندان هسته اي مي پرسم بازرس ها با امكانات به مجموعه غني سازي مي آيند كه مي گويد حتي خودكارشان را هم مي گيريم!

او ادامه مي دهد دوربين هاي آژانس هم آنلاين نيست و صرفا عكسبرداري مي كنند و بازرس ها حق بيرون بردن حافظه اين دوربين ها را هم ندارند و فقط مي توانند آنها را مشاهده و در نهايت حافظه در حضور نماينده ما معدوم مي شود. يكي از مديران ارشد سايت نطنز هم راجع به اينكه اگر آمريكا برجام را به هم بزند فقط يك جمله مي گويد: دستمان پر است! آنقدر ماشين داريم كه به سرعت سايت را به حالت قبل بر مي گردانيم.

مقصد بعد؛ قلب رآكتور اراك

بعد از عبور از تاكستان هاي اطراف شهر خنداب اراك وارد مجتمع كارخانه آب سنگين و رآكتور اراك مي شويم، مركزي كه ماجراي سيمان ريختن در آن سر و صداي زيادي كرد.

مهرماه سال94 براي نخستين بار شايعه ريختن سيمان در قلب رآكتور اراك در برخي رسانه ها منتشر شد، اين شايعه تا جايي پيش رفت كه علي اكبر صالحي با حضور در صحن مجلس فاش كرد يك نماينده او را تهديد كرده كه زير سيمان دفنش خواهد كرد؛ روح الله حسينيان نام نماينده اي بود كه اعلام كرد اين اظهارنظرش شوخي نبوده و كاملا جدي صالحي را تهديد كرده است.

با رسيدن زير گنبد بزرگ مجتمع با پوششي خاص و ايمن وارد حفره قلب رآكتور اراك مي شويم ولی خبري از سيمان نيست. بعد از توافق هسته اي يكي از بخش هاي قلب رآكتور به دليل بازطراحي از جاي خود خارج شده است و به دليل تغيير سوخت مورد نياز اين رآكتور، كالندريا يعني حفره هاي سوخت در حال بازطراحي هست. رئيس رآكتور اراك هم گلايه دارد از همان عكس فتوشاپي معروف، عكسي كه دو نفر با فرغون و بتن ميكسر در حال ريختن سيمان هستند، او با خنده تلخي اشاره مي كند كه اينجا همان محل است!

بهروز كمالوندي خبر مي دهد كه طرح تفصيلي بازطراحي اراك با كمك چيني ها آماده شده است و حدود 2سال ديگر اجراي طرح شروع مي شود.

پايان بخش بازديد پاسخ يكي از دانشمندان هسته اي و دست اندركار رآكتور اراك راجع به اين است كه اگر برجام به هم بخورد ايران چه مي كند؟ پاسخ او اين است كه ما خودمان قلب قديمي را ساخته ايم و اطلاعاتش را داريم اگر بخواهيم رآكتور مدرن را رها كنيم و به آن طرح قديم برگرديم در حدود يك سال و نيم مي توانيم همان را بسازيم.

واژه های کلیدی: ايران | حافظه | سيمان | ماشين | دوربين | رسانه ها | در ماشين | دانشمندان

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs